Nowa ustawa kredytowa – jakie są jej podstawowe założenia?

Wokół ustawy kredytowej stworzył się niemały szum medialny. By wiedzieć, co ona faktycznie zmienia postarajmy się odgrodzić fakty od medialnych doniesień.

Przede wszystkim, nowelizacja ustawy dotyczy kredytów hipotecznych. Została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę 13 kwietnia. Oznacza to, że nowe przepisy obowiązywać będą obie strony umów kredytowych już od lipca, po upływie trzech miesięcy od ich przyjęcia.

Kto i na jakich zasadach udzieli kredytu hipotecznego?

Zasadniczym postanowieniem jest, że kredytu hipotecznego będą mogły udzielać jedynie banki i SKOK-i. Bez takiego prawa będą firmy pożyczkowe. Kredyt będzie mógł być poza tym udzielany w walucie, w której osiąga się dochody. Znikną zatem mieszkaniowe kredyty walutowe.

Nowa ustawa kredytowa przewiduje, że pobieranie opłat za wcześniejszą spłatę kredytu będzie możliwe tylko przez pierwsze trzy lata kredytowania. Sama opłata nie może przekroczyć wysokość odsetek w skali roku od wcześniej spłacanej kwoty.
Wydanie decyzji kredytowej po wejściu ustawy w życie potrwa maksymalnie 21 dni. Wprowadza wreszcie zakaz sprzedaży wiązanej. Udzielenie kredytu nie będzie więc mogło być uzależnione od skorzystania z innego produktu proponowanego przez bank.

Jeśli pojawią się problemy ze spłatą kredytu, udzielający kredytów będą mieli obowiązek przedstawić ofertę restrukturyzacji zobowiązania przez np. wakacje kredytowe czy wydłużenie okresu kredytowania. Dopiero po tym jak nie odniesie ona zamierzonego skutku, kredytobiorca będzie miał pół roku na sprzedanie mieszkania.

Ustawa o pośrednikach kredytowych

Ustawa dotyczy również pośredników. Będą oni zmuszeni pośrednicząc przy uzyskaniu kredytu hipotecznego zarejestrować się w Komisji Nadzoru Finansowego po wcześniejszym zdaniu odpowiedniego egzaminu. Pojawi się też tutaj opłata odprowadzana do KNF – 0,3% kwoty, którą pobiorą za pośrednictwo.

Bardziej przyjazna reklama

Potencjalni kredytobiorcy, w myśl założeń ustawy, będą też chronieni przed wprowadzającymi w błąd lub budzącymi oczekiwania wobec dostępności i kosztu kredytu, które nie będą miały pokrycia w rzeczywistości. Przykład reprezentatywny wraz z RRSO będzie musiał być dobrze widoczny nawet na najmniejszych nośnikach reklamowych. Informacje o warunkach kredytu hipotecznego do porównywarek internetowych. To wraz ze zmianami w reklamach kredytowych zapewne znacznie zwiększy transparentność ofert kredytów hipotecznych. Więcej informacji o ustawie kredytowej znajdziesz tu: https://hipoteki.net/hiponews7-ustawa-o-kredytach-zamykamy-marzec/


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*