Jak wybrać tani kredyt?

Kredyty to oprócz wielotysięcznych kosztów, czasem też wieloletnie zobowiązania mające wpływ na wiele decyzji życiowych. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy przy wyborze kredytu kierowali się konkretnymi parametrami.
Rozpoczynając poszukiwania najtańszej oferty na rozsądnych warunkach, natrafimy na dziesiątki ofert. Na szczęście nie oznacza to już konieczności przeglądania ich wszystkich, bo warunki kredytów oferowanych przez najlepsze banki sprawdzimy nawet w kilka minut. Wystarczy, że skorzystamy z usług porównywarki kredytowej, w której znajdziemy ranking najlepszych ofert.

Przeglądając taki ranking, zacznijmy od sprawdzenia rzeczywistego oprocentowania kryjącego się pod terminem RRSO. Wskaźnik ten mówi, jakie faktycznie poniesiemy koszty, decydując się na daną opcję kredytu. Dzieje się tak, bo w jego skład obok oprocentowania nominalnego wchodzi też prowizja, ewentualna opłata przygotowawcza, koszty ubezpieczenia czy opłaty za dodatkowe usługi.

RRSO nie zawsze wskaże najtańszy kredyt

RRSO nie wskaże nam jednak najtańszego kredytu, kiedy formuła spłaty rat okaże się różna. Kredytowanie w ratach równych przyniesie większe całkowite koszty przy mniejszych początkowych kosztach. Wybór formuły rat malejących, choć powodujący wysokie raty na początku spłaty kredytu, sprawi na koniec niższy całkowity koszt kredytowania.

Gdy porównujemy dokładnie takie same parametry kredytu w identycznej formule spłaty rat, dobrze też dowiedzieć się, czy dany kredytodawca przewiduje instrumenty ułatwiające spłatę rat, jak np. wakacje kredytowe i karencja w spłacie raty. To ważne, bo nawet przejściowe kłopoty mogą spowodować restrukturyzację kredytu choćby w postaci wydłużenia okresu kredytowania, a więc też większej ilości odsetek i całkowitej kwoty do oddania bankowi.

Wcześniejsza spłata – niższe koszty

Znajdując się w zgoła odwrotnej sytuacji, mianowicie dysponując pewną nadwyżką pieniędzy, warto nadpłacać kredyt. Dlatego na samym początku dobrze przyjrzeć się możliwościom wcześniejszej spłaty kredytu, całkowitej czy częściowej. Zazwyczaj w pierwszych 2-3 latach nadpłacanie kredytu jest obciążone specjalną (1-3%) prowizją.

Wiedząc o tym, po minięciu okresu obowiązywania prowizji możemy znacznie zredukować całkowite koszty kredytu. Im będziemy go krócej spłacać, tym mniej zapłacimy. Widzimy więc, że poza oprocentowaniem i np. prowizją, duże znaczenie już na samym początku mają warunki spłaty kredytu. Gdy będą elastyczne, wybrana przez nas opcja może się okazać najlepszą z możliwych.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*