Jak odstąpić od umowy kredytu?

Odstąpienie od umowy kredytu jest ważnym jej elementem, z którego każdy kredytobiorca ma prawo skorzystać. Jeżeli zdarzyło Ci się zaciągnąć nieprzemyślany kredyt albo podpisałeś umowę kredytu, którego warunki nie do końca Ci odpowiadają, to możesz od niej odstąpić. W tym artykule dowiesz się, co to jest odstąpienie od umowy kredytu, jak tego dokonać oraz co musi zawierać wniosek.

Odstąpienie od umowy kredytu – co to jest? 

Według ustawy o kredycie konsumenckim umową kredytu konsumenckiego jest umowa kredytu, którego kwota nie przekracza 255 550 zł, a kredytodawca udziela go w ramach swojej działalności. Takimi umowami są między innymi umowy o kredyt niezabezpieczony hipoteką (przeznaczony na remont domu albo lokalu mieszkalnego), umowy pożyczek, czy umowy o kredyt odnawialny. Konsument, który uzna, że decyzję o zawarciu takiej umowy zawarł pochopnie, ma prawo do odstąpienia od umowy kredytu. Po tej czynności uznaje się ją za niebyłą. 

Należy podkreślić, że kredytodawca jest obowiązany poinformować konsumenta o jego prawie do odstąpienia od umowy. Ważne jest zatem to, aby dokładnie zapoznać się z umową kredytu, gdyż powinna ona zawierać wszystkie informacje dotyczące odstąpienia od umowy kredytu, takie jak termin, sposób, skutki od jej odstąpienia, a także obowiązek zwrotu kredytu oraz odsetek. 

Odstąpienie od umowy kredytu – jak tego dokonać? 

Najważniejsze jest to, aby trzymać się obowiązującego terminu. Na odstąpienie od kredytu konsumenckiego, bez podania przyczyny, mamy 14 dni od zawarcia umowy. Jeżeli w dniu zawarcia umowy, nie zawierała ona wszystkich wymaganych elementów, które określone są w art. 30 ustawy o kredycie konsumenckim, to mamy prawo odstąpić od umowy w terminie 14 dni od dnia dostarczenia tych elementów. Termin dwóch tygodni musimy potraktować, jako wymagane minimum. Warto zaznaczyć, że powinniśmy odstąpić od umowy jak najszybciej.

Oświadczenia o odstąpieniu od umowy kredytu nie musisz szukać w internecie, gdyż bank powinien dołączyć jego gotowy wzór do umowy. Wypełniony i podpisany wniosek możemy złożyć osobiście w placówce banku lub wysłać go pocztą. Składając wniosek osobiście, w banku, mamy pewność, że dostarczyliśmy go w odpowiednim terminie. W przypadku wysłania go pocztą warto pamiętać o wyborze odpowiedniego sposobu nadania przesyłki. Preferowanym jest list polecony lub list polecony priorytetowy. Ten ostatni posiada potwierdzenia nadania korespondencji i powinien zostać dostarczony na drugi roboczy, pod warunkiem wysyłki do godziny 15:00. 

Jedyny koszt, jaki ponosimy w związku z odstąpieniem to ewentualne odsetki za okres od dnia wypłaty kredytu do dnia spłaty kredytu. Choć na spłatę kredytu wraz z odsetkami mamy 30 dni od dnia złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy, warto to zrobić jak najszybciej. Dzięki temu unikniemy wyższych kosztów. W sytuacji, gdy nie jesteśmy pewni, ile wynoszą odsetki lub czy zostało uregulowane całe zobowiązanie, warto dopytać o to pracownika banku, w którym zaciągnęliśmy kredyt. 

Pamiętaj, że zakup na raty też jest umową kredytu, lecz podpisujesz ją za pośrednictwem sklepu. Odstąpienie od tej umowy różni się tylko tym, że oświadczenie odstąpienia od umowy kredytu dostarczasz do pośrednika (sklep). Musisz również niezwłocznie oddać pieniądze w wymaganej wysokości lub zwrócić zakupiony towar, jeśli był nieużywany.

Jeżeli odstąpienie od umowy kredytu przebiegło pomyślnie, to zawartość tej umowy nie obowiązuje ani kredytobiorcę ani kredytodawcę. Warto też zaznaczyć, że jeżeli wraz z kredytem zdecydowaliśmy się na dodatkowe usługi takie jak karta kredytowa, konto, ubezpieczenie, to w przypadku odstąpienia od umowy, odstąpiliśmy również od tych usług.

Odstąpienie od umowy kredytu – co musi zawierać wniosek? 

Wzór oświadczenia odstąpienia od umowy kredytu powinien znajdować się wraz z umową kredytową. Wzory takiego wniosku znajdziemy również na stronie internetowej banku. Oczywiście dokument możemy przygotować również sami. Wniosek powinien zawierać dane, takie jak:

  • imię i nazwisko kredytobiorcy,
  • adres i dane kontaktowe kredytobiorcy, 
  • miejscowość i data wystawienia oświadczenia,
  • nazwa i adres siedziby banku (kredytodawcy),
  • podpis kredytobiorcy.

Ważnym elementami, które musimy wskazać w treści oświadczenia są:

  • data zawarcia oraz numer umowy kredytu konsumenckiego,
  • chęć odstąpienia od umowy kredytu,
  • podstawa prawna (art. 53 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim).

Podsumowując, odstąpienie od umowy kredytu jest prostym procesem, z którego mamy prawo skorzystać w ciągu 14 dni od momentu podpisania umowy. Wzór wniosku powinien znajdować się wraz z innymi dokumentami, dołączonymi do umowy kredytu. Zwrotu kredytu wraz z odsetkami powinniśmy dokonać w ciągu 30 dni od dnia złożenia oświadczenia. Warto wiedzieć, że w przypadku odstąpienia od umowy kredytu hipotecznego procedury są analogiczne, jednak bezzwrotne pozostają wszelkie opłaty na rzecz administracji publicznej, czyli opłaty notarialne. 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*