Ile beneficjent zyska dzięki MdM?

Mieszkanie dla Młodych to program rządowego wsparcia nabycia własnego mieszkania. Polega na dofinansowaniu wkładu własnego do kredytu hipotecznego. Zobaczmy, na jak wielkie dopłaty mogą liczyć wnioskodawcy MdM.

Rządowy program mieszkaniowy, którego najgłośniejszy akord wybrzmi z początkiem 2018 r. pomógł już ok. 78,5 tys. wnioskodawców. Musieli oni spełnić pewne wymagania odnośnie do udziału w MdM. To przede wszystkim wiek, który nie może przekraczać 36 lat. Poza przypadkami, kiedy jeden ze współmałżonków ma nie więcej niż 35 lat, a drugi przekroczył tę granicę.

Jaki kredyt i jaka nieruchomość?

Jeśli chodzi o parametry samego kredytu hipotecznego, musi być on zaciągnięty na co najmniej 15 lat na minimum połowę wartości nabywanej nieruchomości. Może nią być mieszkanie lub dom jednorodzinny. Zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Dopłatą można objąć maksymalnie do 50 m2 nieruchomości w najwięcej 100-metrowym domu lub 75-metrowym mieszkaniu. W przypadku wychowawców z co najmniej trójką dzieci dofinansowanie może dotyczyć max. 65 m2 a dozwolona powierzchnia mieszkania wzrasta do 85 m2 i 110 m2.

Kupowane mieszkanie lub dom nie może też przekraczać określonej ceny za metr kwadratowy ustalanej co kwartał przez operatora programu Bank Gospodarstwa Krajowego dla różnych lokalizacji. Osobnych dla miast wojewódzkich, gmin je otaczających i reszty województwa oraz rodzajów nieruchomości. Cena nie może przekraczać 1,1 (dla rynku pierwotnego) lub 0,9 (dla rynku wtórnego) średniego wskaźnika przeliczeniowego i wspomnianej powierzchni użytkowej.

Od czego zależy wielkość dofinansowania, jakie uzyskamy?

Oznacza to dla potencjalnych kredytobiorców, że jeśli chcą otrzymać wsparcie wkładu własnego, swoje przyszłe mieszkania muszą wybrać rozsądnie, dostosowując je do ograniczeń nałożonych przez twórców Mieszkania dla Młodych.

Wnioskodawcy muszą też wiedzieć, że wysokość ich dopłaty będzie wynosić odpowiedni procent wskaźnika odzwierciedlającego przeciętne koszty budowy mieszkań na danym terenie. Jest to 10% dla singli i rodzin bezdzietnych, 15% dla wychowujących jedno dziecko, 20% dla wychowawców dwójki dzieci lub 30% dla osób z trójką lub większą liczbą pociech.

To nie wszystko, co można otrzymać, bo beneficjentom MdM przysługuje także 5-procentowa dopłata, gdy w ciągu 5 lat od nabycia nieruchomości ich rodzina powiększy się o trzecie lub kolejne dziecko.

Jak to wszystko przekłada się na dokładne kwoty dopłat? Mogą one sięgać od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy zł. By je dokładnie obliczyć, nie trzeba angażować swoich zdolności matematycznych. Od tego są kalkulatory finansowe, jak ten, który znajdziemy na http://mdm.edu.pl/. Wystarczy podać tam metraż nieruchomości, nasze podstawowe dane osobowe, liczbę dzieci i lokalizację kupowanego lokum lub domu.

Dobrze odpowiednio wcześnie wiedzieć, na co dokładnie składając wniosek można liczyć, przez co lepiej przygotujemy się do wzięcia kredytu hipotecznego – wielotysięcznego zobowiązania, pomagającego w realizacji marzenia o własnych czterech kątach.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*