Czy kredyty gotówkowe spełniają nasze oczekiwania?

By odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule, najlepiej sięgnąć po konkretne dane. O tym, czy oferty kredytowe banków spełnia potrzeby Polaków powiedzą nam publikowane informacje na temat celu wydatkowania kredytów gotówkowych i ich liczba.

Jak dużo i jakiej wartości zaciągamy kredyty?

O stopniu zainteresowania tym produktem świadczy wzrost lub spadek wartości udzielonych kredytów konsumpcyjnych. Wedle danych Biura Informacji Kredytowej. Od początku tego roku udzielono kredytów na łączną kwotę 31,7 mld zł. Kwota ta robi wrażenie, prawda?

Wartość kredytów udzielanych z roku na rok wzrasta. Tak było w 2016, tak też z dużym prawdopodobieństwem będzie w 2017. Biuro Informacji Kredytowej prognozuje, że wartość ta nie spadnie, nawet przy malejącej liczbie udzielanych kredytów. W roku ubiegłym udzielono bowiem 7,16 mln. kredytów konsumpcyjnych, a więc o ponad 200 tys. zobowiązań mniej niż w 2015. Liczba udzielonych kredytów od stycznia do maja 2017 r. to jedynie 2,8 mln.

Kredyty gotówkowe a pożyczki

Trzeba zauważyć, że zaciągamy kredyty na duże kwoty coraz częściej. Gdy decydujemy się pożyczać mniejsze sumy wybieramy pożyczki. Ponad 1,5 mln pożyczkodawców w 2016 r. pożyczyło razem 3,741 mld zł, co oznaczało wzrost w porównaniu z rokiem poprzedzającym wysokości aż 262 mln zł.

Pożyczki na małe kwoty są coraz bardziej atrakcyjną alternatywą dla kredytów, głównie z powodu uproszczonych formalności. Kredyty na większe sumy są jednak o wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem, nie tylko ze względu na przeprowadzenie przez banki analizy zdolności kredytowej. Bardziej rozciągnięta spłata i większa kontrola ze strony Komisji Nadzoru Finansowego składają się na większe bezpieczeństwo kredytów gotówkowych.

Produkty te, mimo że trzeba na nie dłużej czekać niż na pożyczki, mogą jednak zostać udzielone w ciągu kilka dni. Gdy jednak wnioskodawcą jest klient banku, może to nastąpić nawet w ten sam dzień. Dowolność celu wydatkowania sprawia, że jest to bardzo popularne rozwiązanie, również gdy chodzi o finansowanie celów mieszkaniowych.

Kredyt gotówkowy na miarę oczekiwań – jak wybrać?

Mnogość ofert powoduje, że wybór kredytu gotówkowego, mimo prostoty tego produktu, nie jest procesem łatwym. Istnieje jednak sposób na porównanie ofert kredytowych i zestawienie ich kluczowych parametrów.

Wystarczy kilkanaście minut, by ranking kredytów gotówkowych pozwolił nam porównać wartość opłat początkowych: prowizji czy opłaty przygotowawczej i wielkości rzeczywistego oprocentowania uwzględniającego wszystkie koszty kredytu gotówkowego. Zestawienie najlepszych ofert znajdujące się na stronie https://gotowkowe.net/ pozwala sprawdzić, ile potrzebujemy, by uruchomić dany kredyt i jak opłacalna okaże się jego spłata. To znaczna oszczędność czasu i wysiłku.

Zanim jednak przystąpimy do porównań ofert kredytowych, pamiętajmy o tym, ile faktycznie potrzebujemy gotówki oraz na jaką ratę miesięcznie nas będzie stać. To pokaże nam optymalne: wysokość zaciąganego zobowiązania i długość okresu kredytowania. A wtedy istnieją duże szanse na spełnienie oczekiwań kredytodawcy, na jak najniższe koszty kredytowania i banku, na terminową spłatę kredytu.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*