5 rad, jak się nie zadłużyć

Osoby decydujące się na kredyt lub pożyczkę obawiają się, że nie spłacą jej w umówionym terminie. Kierowanie się paroma zasadami może jednak skutecznie zmniejszyć prawdopodobieństwo wpadnięcie w spiralę zadłużenia.
Zdarza się ona wtedy, gdy pierwszy kredyt trzeba spłacić kolejną pożyczką. Nie dojdzie do tego, za wyjątkiem sytuacji, które zmuszą nas do nagłych wydatków, gdy zastosujemy się do poniższych rad.

  1. Wziąć czy nie wziąć? Przed zaciągnięciem każdej pożyczki lub kredytu, zastanów się, czy na pewno potrzebujesz usługi lub produktu, z powodu którego chcesz pożyczyć pieniądze. Tak by, nie spowodowała ona, że weźmiesz kolejną pożyczkę z powodu niewystarczającej ilości pieniędzy. Ważne będzie też, byśmy nie kredytowali większej sumy, niż potrzebujemy, powodując, po pierwsze, większą liczbę odsetek do spłacenia. Po drugie, nadwyżki zapewne nie przeznaczymy na spłatę kredytu, a na bieżące wydatki.
  2. Patrz na swoje możliwości Wybierz parametry kredytu zgodne z Twoimi możliwościami. Chodzi dokładnie o długość spłaty zobowiązania i formułę rat. Czasem raty równe, choć na koniec bardziej kosztowne będą łatwiejsze do udźwignięcia niż wysokie na początku raty malejące. Długość okresu kredytowania ma wpływ zarówno na całkowitą sumę, jaką oddamy bankowi, ale i wysokość raty. By nie zadłużyć się, trzeba pogodzić ze sobą te dwa aspekty.
  3. Uwaga na promocje Nie decydujmy się bez solidnych obliczeń na promocyjne oferty banków. Czasem za cenę zerowej prowizji, należy opłacać sowitą składkę ubezpieczeniową. W całym okresie spłaty kredytu jej wysokość może znacznie przerosnąć proponowany przez bank brak prowizji.
  4. Wakacje kredytowe i karencja Wybierajmy tylko te oferty, które zawierają instrumenty pozwalające poradzić sobie z przejściowymi problemami finansowymi. Bez wakacji kredytowych (odroczenie spłaty całej raty) i karencji w spłacie raty (odroczenie spłaty części odsetkowej) chwilowe problemy mogą przerodzić się w wydłużenie okresu kredytowego, a więc większy koszt lub nawet karne odsetki.
  5. Rzeczywiste oprocentowanie Najkorzystniejszą finansowo ofertę kredytową znajdziemy, kierując się rzeczywistym oprocentowaniem (RRSO), uwzględniającym wszystkie koszty długu i dotyczącym tych samych warunków kredytowania dla wszystkich ofert. Najmniejsze w danej chwili koszty kredytowe to równocześnie najmniejsze szanse na raty, których nie będziemy w stanie spłacić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

*